R. SULÍK: Zákon o odpadoch vytvorí monopol, musí sa zmeniť

19.02.2015 Bratislava

Bratislava 19. februára (TASR) - Nový zákon o odpadoch, ktorý schválila vláda a parlament ho na poslednej schôdzi posunul do druhého čítania, obsahuje viacero kontroverzných častí. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda SaS a europoslanec Richard Sulík s tým, že ide napríklad o narušenie verejnej súťaže či vytváranie monopolu pri spracovaní druhotných surovín.

Sulík upozornil, že v súčasnosti je na Slovensku 12 spoločností, ktoré spracúvajú druhotný odpad a z nich má jedna spoločnosť Envi-Pak uzavretých asi 1500 zmlúv s obcami, čo je polovica zo všetkých. "To ale neznamená, že zvyšných 11 spoločností má uzavreté zmluvy so zvyšnými obcami. Skôr je to tak, že majú zmluvy s rôznymi inými organizáciami, ako napríklad s mestskými firmami. Zmluvy s obcami má len Envi-Pak," zdôraznil šéf liberálov.

Nový zákon o odpadoch však podľa jeho slov zavádza povinnosť pre obce takúto zmluvu uzavrieť. "Teda zvyšné obce, ktoré takú zmluvu nemajú, ju musia uzavrieť do šiestich mesiacov. Zároveň vzniká množstvo podmienok, ktoré musia splniť ďalšie spoločnosti, ktoré by sa chceli o takúto zmluvu uchádzať a aj na to je lehota šesť mesiacov. Situácia bude teda taká, že z tých obcí, ktoré dnes zmluvu uzavretú nemajú, takmer všetky ju uzavrú s firmou Envi-Pak. Toto treba zmeniť," upozornil europoslanec s tým, že inak to povedie k zvýšeniu cien za odvoz a likvidáciu odpadu pre všetkých obyvateľov.

Sulík pripomenul, že Európska komisia (EK), ktorá zákon posudzovala, namietala aj túto hroziacu monopolizáciu trhu. "Ministerstvo životného prostredia to odignorovalo. EK napísala ministrovi Petrovi Žigovi (Smer-SD) list, kde sa píše, aby boli tieto ustanovenia buď vypustené, alebo dodatočne odôvodnené, že sú v súlade s európskym právom. EK tiež povedala, že návrh vyvoláva určité obavy v rámci vnútorného trhu. Komisia preto plánuje monitorovať účinky legislatívy a nevylučuje ani infringement, teda preskúmanie súladu zákona s európskym právom," zdôraznil Sulík. Europoslanec preto vyzval Žigu, aby zákon stiahol alebo ho primerane upravil.

Nový zákon o odpadoch má podľa vlády zvrátiť nepriaznivý stav, keď na skládkach končia až tri štvrtiny komunálneho odpadu. Slovákov má naučiť separovať a recyklovať a Slovensko posunúť k modernej, čistejšej Európe. Nový zákon prichádza po 13 rokoch platnosti toho súčasného. Minister Žiga avizuje revolúciu v oblasti odpadov.

O vytriedený a vyseparovaný odpad sa majú po novom starať výrobcovia prostredníctvom Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Má sa tým odľahčiť obciam a mestám, ktoré majú teraz na starosti všetok komunálny odpad. Ľudia by mali platiť iba za odpad, ktorý nevytriedia a nevyseparujú. Niekde môžu podľa ministra poplatky klesnúť.

Zámer nastaviť úplne nové pravidlá v tejto oblasti priniesol odpor z viacerých strán. K návrhu zákona prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania 2665 pripomienok. Žiga v auguste legislatívny proces prerušil a zákon poslal na posúdenie Európskej komisii, pričom Brusel návrh zákona podľa ministra odobril.

Návrh zákona o odpadoch tiež ruší Recyklačný fond a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti – za výrobok majú byť výrobcovia a dovozcovia zodpovední od jeho uvedenia na trh až po jeho likvidáciu.

Ministerstvo má po novom udeľovať OZV. Ďalšou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok a kontroly výkupu kovového odpadu od fyzických osôb. Zberne surovín nebudú môcť platiť v hotovosti, vykúpený kov musia mať sedem dní na sklade, výkup budú povinne kontrolovať kamery.
 
MŽP SR: R. Sulík zavádza, jeho argumenty už vyvrátila Európska komisia

Bratislava 19. februára (TASR) - Europoslanec Richard Sulík (SaS) úmyselne zavádza a jeho argumenty spochybňujúce nový zákon o odpadoch mu vyvrátila už v októbri samotná Európska komisia. Pre TASR to dnes uviedol hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Maroš Stano v reakcii na vyhlásenia šéfa liberálov, že zákon o odpadoch vytvorí monopol pri spracovaní druhotných surovín.

"Európska komisia Richardovi Sulíkovi v oficiálnej odpovedi potvrdila, že za takýchto podmienok nevidí na vznik monopolu dôvod. MŽP v zákone pripravilo množstvo legislatívnych bariér, aby takáto situácia nenastala a od začiatku úzko komunikuje s Protimonopolným úradom," deklaroval Stano. Podľa jeho slov všetky subjekty na trhu budú od začiatku na rovnakej štartovacej čiare, pričom všetky súčasné zmluvy s existujúcimi Organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV) budú po novom nevyužiteľné a stratia opodstatnenie.

"Obce tak budú mať slobodnú voľbu uzatvoriť novú zmluvu na základe najvýhodnejšej ponuky pre občanov, čo môže viesť k nižším poplatkom pre občanov. Okrem toto môžu obce po roku zmluvu vypovedať bez udania dôvodu a siahnuť po výhodnejšej ponuke," argumentuje Stano.

Zároveň pripomenul, že predstavitelia MŽP sa stretli už v januári s predstaviteľmi Európskej komisie, ktorí jednoznačne podporili princípy nového zákona a vysvetlenia slovenskej strany vnímajú predbežne pozitívne. "Definitívne sa vyjadria až po schválení návrhu zákona v NR SR. V novembri dostala SR od komisie len štyri obyčajné pripomienky, skôr s charakterom upozornenia, z ktorých tri rezort zapracoval alebo išlo o nedorozumenie. Poslednú pripomienku komunikoval na osobnom stretnutí s komisiou," dodal hovorca.

Sulík na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že nový zákon o odpadoch, ktorý schválila vláda a parlament ho na poslednej schôdzi posunul do druhého čítania, obsahuje viacero kontroverzných častí. Ide napríklad o narušenie verejnej súťaže či vytváranie monopolu pri spracovaní druhotných surovín. Europoslanec upozornil, že v súčasnosti je na Slovensku 12 spoločností, ktoré spracúvajú druhotný odpad, a z nich má jedna spoločnosť Envi-Pak uzavretých asi 1500 zmlúv s obcami, čo je polovica zo všetkých. "To ale neznamená, že zvyšných 11 spoločností má uzavreté zmluvy so zvyšnými obcami. Skôr je to tak, že majú zmluvy s rôznymi inými organizáciami, ako napríklad s mestskými firmami. Zmluvy s obcami má len Envi-Pak," zdôraznil šéf liberálov.

Nový zákon o odpadoch však podľa jeho slov zavádza povinnosť pre obce takúto zmluvu uzavrieť. "Teda zvyšné obce, ktoré takú zmluvu nemajú, ju musia uzavrieť do šiestich mesiacov. Zároveň vzniká množstvo podmienok, ktoré musia splniť ďalšie spoločnosti, ktoré by sa chceli o takúto zmluvu uchádzať a aj na to je lehota šesť mesiacov. Situácia bude teda taká, že z tých obcí, ktoré dnes zmluvu uzavretú nemajú, takmer všetky ju uzavrú s firmou Envi-Pak. Toto treba zmeniť," upozornil europoslanec s tým, že inak to povedie k zvýšeniu cien za odvoz a likvidáciu odpadu pre všetkých obyvateľov.

Sulík pripomenul, že Európska komisia (EK), ktorá zákon posudzovala, namietala aj túto hroziacu monopolizáciu trhu. "Ministerstvo životného prostredia to odignorovalo. EK napísala ministrovi Petrovi Žigovi (Smer-SD) list, kde sa píše, aby boli tieto ustanovenia buď vypustené, alebo dodatočne odôvodnené, že sú v súlade s európskym právom. EK tiež povedala, že návrh vyvoláva určité obavy v rámci vnútorného trhu. Komisia preto plánuje monitorovať účinky legislatívy a nevylučuje ani infringement, teda preskúmanie súladu zákona s európskym právom," zdôraznil Sulík.
 

Vyberte región

mark